Zayıflamaya Varmısın?

kilo-2.jpg

Zayıflamaya Varmısın?

  1. Kilo problemlerindeki İhmaller ve Yanlışlar! 


Uzmanından yardım almadan kendi çabalarıyla kilo problemlerini çözmeye çalışıp cebelleştiğinde umutsuzluğa kapılarak pes ettiğini ve bu işin olmayacağını kara kara düşünmeye başlarlar ama bunu uzmanına danışmayı gereksiz görme hatasından bir türlü dönmezler.


Kulaktan dolma bilgiler ile yapılan her diyet sonuç vermek zorunda olmayacaktır, istisnalar da olacaktır elbette...


Birde her diyet veya tekniğin hatta her ürünün herkeste aynı etkiyi göstermesini beklemek te çoğunlukla içine düşülen aynı yanlışlardan biridir.

aynı ürün bir kişide çok iyi hatta ötesinde olumlu etki gösterirken başkası üzerinde aynı etkiyi göstermeyebilir, hatta hiç etki görülmeyebilir; o yüzden hiç bir ürünü yersiz övmek te icap etmez, karalayıp hakkını yemek te etik olmayacaktır. Bu sağlık ile ilgili tüm tedaviler için geçerlidir.


Kilo problemi az yemek ile de direk bağlantılı bir şey değildir, az yemek vücudun hem enerjisini hemde direncini düşürecektir. 

Hatta atladığımız kendimizi aç bıraktığımız yada erteleyip geciktirdiğimiz öğünler kilo kaybından çok metabolizmanın yavaşlaması sebebiyle sonraki yediğimiz tüm yiyeceklerin yağ depolayama hizmet edeceği unutulmaması gereken çok önemli bir unsur dur.


Öğünlerin de üstlendikleri görevler olmasının yanısıra ekmek yemiyorum diye tabak dolusu pilavı yemek te kendini kandırmaktan öteye geçmez.


Öğün azaltayım deyip te kahvaltıyı yapmamak yada geciktirmek yine başlı başına bir problem.


Günün en önemli öğününün kahvaltı olduğunu kısa bir araştırma ile öğrenmek imkan dahilinde olmakla beraber bu hususta Peygamber efendimizin hadis-i şeriflerinde de dikkat çekilmiştir.


Her şeyi mevsiminde yemeye gayret edip hayatımızı sarmalayan ambalajlı ürünlerden mümkün mertebe kaçınmaya gayret etmeliyiz. her şeyde fıtrata uygun olmasına dikkat etmeyi kendimize prensip haline getirmeliyiz ki aç mı kalalım diyecek olan sesleri duyar gibiyim;

Hiç merak etmeyin aç kalmazsınız, kendinize gelirsiniz ve de sağlığınıza kavuşmanın mutluluğunu yaşarsınız aksi durumda şikayet etmekten, halinize dövünmekten başka yapacağınız bir yok zaten.


Ekmek yemeyi bırakacağınıza sahtesini bırakıp orjinal ekmekten doyasıya yiyebilirsiniz. Çünkü sorun ekmekte değil, Sorun buğdayın posasından yapılmış adına un konulmuş hammadde den yapılan sahte ekmek tüketmektedir.


Hiç askere giden kilolu insanların az da olsa zayıflayarak döndüğüne, zayıf olarak gidip te az da olsa kilo alarak döndüğüne dikkat ettiniz mi?


Bunun sebebi ekmek yememek vs. değil düzenli her zaman vaktinde yemek yemeleridir.Hareketsizlik ve yeteri kadar uyumamak ta başlıca metabolizma bozukluklarının sebeplerindendir. Vücudun ihtiyaç duyduğundan az veya fazla uyumak ta gün içinde fazla kalori alınmasına sebep olduğu bilimsel çalışmalarda görülmüştür.

hareketsizlik sadece zamanının çoğunu yerinden kalkmamak olarak biliyoruz; oysa düşük hızdaki uzun yürüyüş te hareketsizliktir, hızlı ama kısa mesafe yürümek, koşmak ta hareketlilik değildir.


Hızlı tempoda 30 dakika yürümek hareketsizlikten kurtulma sınırına ulaşmaktır ki bu da yetmez yağların erimeye niyetlenmesi için bu sürenin 45 dk. dan aşağı olmaması gerekir. Yani düzenli egzersiz yaptığınız halde zayıflamıyorsanız belki tamda yağ erimeye başlayacak iken siz egzersizi bırakıyorsunuzdur. Bu da yorgunluğunuzun size kâr kalacağı anlamına gelir.


Bölgesel yağları eritmek için ise; ilgili bölgeyi çalıştıracak egzersizlere ehemmiyet vermek gerekir.


Yağ yakıcı ürünler kullanmanın yanısıra öğün ve egzersizlerimizi atlamamaya özen göstermek gerektiği gibi masum olduğuna inanılan çikolata ve salata soslarından da kendimizi muhafaza etmeliyiz. Bunlar ve İşlenmiş yağlardan elde edilen cips ve benzeri ürünleri kullanmak kilo açısından sağlığımıza zararlı olduğu gibi kısırlığa kadar uzanan uzun bir listenin müsebbibi olmaktadır. 

O yüzden ne yediğimize ve ne yemediğimize dikkat etmek kendimize nefsimize sahip çıkmak lazım. Sonuçta her canımızın çektiğini yemek zorunda değiliz.

Hayat ve tüketim bir tercih meselesi olduğu gibi sonuçları da tercihlerimizin neticesinden ibaret olacaktır.


Son olarak önceki yazımızda değindiğimiz üzere her türlü sağlık problemimizde olduğu gibi kilo problemlerinde de dikkatler çevireceğimiz ilk husus bağırsak sağlığıdır.

yağları yakmak yeterli olmayacaktır. Bu sivri sinekleri öldürüp bataklığa karışmamak gibi olur.

Problemi kaynağından halletmek için bağırsak sağlığına ve uzantısı olarak Karaciğer ve Safra kesesinin sağlıklı çalışmasına yatırım yapmak çok elzemdir. Bunu atlamak büyük bir eksiklik olur. bu yüzden ömür boyu boğuşacağımıza başta yoğun bir emek ve fedakarlık yaparak Bu organları sağlığına kavuşturacak yatırımı gözümüzde büyütmeyelim. İkinci aşamada bunlarla beraber yağ eritme çalışmalarına başlamak daha etkin ve kalıcı olacaktır.

Sağlıklı bir yaşam dileğiyle...

Abdulcelil


Kilo problemleriniz mi var?

Hedefinize ulaşmak için geri dönüşü olmadan kararlı ve kurallara harfiyen uyacak kadar fedakarlık yaparım diyorsanız iletişim formu için TIKLAYIN